Author: vegedario

 

Czym jest Over Horizons?

W skrócie Over Horizons to blog podróżniczy poświęcony relacji z tego jak dwóch przyjaciół Mateusz i Andrzej próbuje zobaczyć świat (głównie na rowerach bo to nasza pasja) ale dopuszczamy każdy inny środek transportu. Podróżowanie ma być przyjemnością.

Skąd taki szalony pomysł?

Idea podróżowania rowerami po świecie zrodziła się w naszych głowach stosunkowo niedawno ale to nie znaczy że, z rowerami nie mieliśmy do czynienia wcześniej. Ja od wielu już lat podróżowałem i dalej i bliżej z użyciem roweru (więcej info w zakładce Andrzej). Mateusz dopiero co zaczyna swoją rowerową przygodę, choć wiadomo jak chyba każdy kiedy miał naście lat także wyruszał na rowerowe wyjazdy w nieznane na swoim komunijnym bicyklu.

Obaj pochodzimy z Lubelszczyzny, regionu, o którym większość myśli że to już Ukraina. Że żyją tu ludzie, którzy patrzą z podziwem na innych bo sami nic nigdy nie osiągnęli. Chcemy to zmienić i udowodnić, że z tej właśnie Lubelszczyzny też wywodzą się wielcy ludzie. Ludzie, którzy mają jasny cel, nie zatrzymują się w dążeniu do niego i nie wycofują się mimo przeciwności.

Kiedy to się zaczęło?

Jeśli miałbym podać jakąś datę to pewnie byłby to marzec 2013.Wtedy tobędąc tuż przed obroną prac magisterskich doszliśmy z Mateuszem do wniosku, że w sumie: „Co dalej?” . Wiadomo, trzeba znaleźć pracę i zarobić na siebie. Ale czy chcemy do 70 roku życia pracować od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00, brać udział w wyścigu szczórów o większy dom, lepszy samochód, nowocześniejszy Iphone? Czy chcemy patrzeć jak dzień za dniem ucieka bezpowrotnie i czuć, że wszystkie marzenia wyciekają jak woda z sita? Z pewnością nie! Życie jest tylko jedno i jeśli nie wykorzysta się go w pełni za pierwszym razem, drugiej szansy już nie będzie. Wyznajemy bowiem zasadę, że najbogatszym jest ten, który ma najwięcej wspomniej i doświadczeń bo na starość tylko one pozostaną. Zainspirowani więc osiągnięciami osób, (lista osób, które nas inspirują znajduje się TU) które nie bały się podążać za własnymi marzeniami sami próbujemy osiągnąć „horyzont” naszych marzeń.

Co planujemy?

Obecnie naszym głównym celem jest okrążenie rowerem kuli ziemskiej. No może nie w 100%  rowerem bo czasem trzeba skorzystać z innych środków transportu (ciężko przecież przepedałowć przez Pacyfik :D) Co poźniej? Chcielibyśmy odwiedzić każdy kraj na świecie podróżując rowerami. (Mamy już nawet jakiś odległy plan: Etap I - Podróż dookoła świata. Etap II - Podróż dookoła Bałtyku, Etap III - Podróż dookoła Afryki, Etap IV - Podróż dookoła Rosji, Etap V - odwiedzenie pozostałych państw). Czy wszystko się uda? Czy w tej kolejności? Czy wszystko na rowerach? Czy starczy życia? ważniejsze Czy straczy pieniędzy? Czy starczy motywacji? Na te pytania nie jesteśmy w stanie obecnie odpowiedzieć ale chcielibyśmy aby wszystkie odpowiedzi miały odpowiedź "TAK" i będziemy robić wszystko aby tak było. Najpierw musimy zbudować solidne zaplecze finansowe, znaleźć sponsorów i zaplanować wszystko w jak najdrobniejszych szczegółach. Wycieczka rowerem dookoła świata to nie jest przecież spontaniczne wyjście do baru na jednego, tu trzeba mieć głowę na karku i rozważyć każdy scenariusz. Zapraszamy do towarzyszenia nam i codziennie podróżowania za kolejny horyzont.

Skąd nazwa Over Horizons?

Nazwa nie jest przypadkowa. Bazujemy na tym, iż jadąc rowerem  (podrózując w ogóle) każdy obrót korbą pcha nas dalej i codziennie pozwala osiągać nowy horyzont. Horyzontem jest nie tylko to co zawsze przed nami, a więc krajobrazy, zachody słońca (stąd też kolorystyka nawiązująca do słońca chowającego się za horyzont) i nigdy nie kończąca sie droga, ale też to co wokól nas: dobrzy ludzie, którzy podziela się strawą i pozwolą rozbić namiot na swoim podwórku, ulewa w środku nocy, policjant, który wskaże drogę czy urzędnik, który utrudnia zdobycie kolejnej wizy jednym słowem, każde nowe doświadczenie, które zdobywamy podróżując. A chcemy odkrywać jak najwięcej takich hryzontów bo świat jest wielki i piękny, a nie ma lepszego sposobu na odczucie tego wszystkiego niż z poziomu rowerowego siodełka. Rower w odróżnieniu od innych środków transportu przez to, że daje prawdziwą swobodę podróżowania, pozwala na otwarte obcowanie ze światem, naturą, ludźmi i kulturami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież