Author: vegedario

lub 2

Kaplica świętego Rocha w Krasnobrodzie powstała około XVII wieku. Wokół niej krąży wiele legend i podań ludowych - począwszy od leczniczych właściwości wody bijącej ze źródła pod kapliczką czy też niemal magicznej właściwości samego miejsca. Podobno przejście kilka razy stromymi schodami dookoła kapliczki może uzdrowić z chorób a także przynieść szczęście w życiu doczesnym. Najbardziej zagorzali trasę pokonują na kolanach.

Sama kaplica znajduje się w Dolinie św Rocha, miejscu zwanym Zagóra. Obiekt, który oglądamy dziś został zbudowany w 1943 roku. Kryty jest gontem, a całość ma charakter zakopiański. Stara, pierwotna, kaplica została zniszczona przez przewracające się drzewo.

Jak podają źródła historyczne, podczas panującej zarazy dżumy Marysieńka Sobieska zbudowała nad źródełkami kaplicę i kazała umieścić w niej obraz św. Rocha - patrona ludzi chorych na choroby zakaźne. Od tego momentu Krasnobród stał się celem pielgrzymek wielu chorych, modlących się o ocalenie.

Schody, powstały znacznie później, około roku 2000. Poręcze i stopnie wykonano z drewna.

Przy kapliczce na prywatnej posesji zorganizowano miejsce do wypoczynku dla całej rodziny oraz sklep. Co roku przybywają tu latem tysiące turystów.

Zmorą turystów jest dziś niestety jeszcze bardzo zły stan drogi dojazdowej, która nie jest utwardzona a po deszczu zamienia się w błotną przeprawę. Liczymy, że z czasem lokalne władze poprawią jej stan.

Dolina św. Rocha jest miejscem magicznym. Chłód lasu, czyste powietrze i cisza sprzyjają kontemplacji i refleksji. Miejsce to warto odwiedzić na rowerze.

Lokalizacja na mapie:

Zdjęcie: luna 19 https://luna19.flog.pl/wpis/1306839/krasnobrod--kaplica-sw-rocha#w

Opis: http://www.magiczneroztocze.pl/turystyka/atrakcje/34-kaplica-sw-rocha-w-krasnobrodzie

Informujemy, iż overhorizons.com całkowicie zrzeka się jakichkolwiek praw autorkskich odnośnie publikowanych w tej kategorii zdjęć i tekstów. Prawa autorskie należą tylko i wyłącznie do osób, które w jak najdokładniejszym stopniu staramy się opisać i podlinkować pod artykułem. Informujemy również iż nie otrzymujemy żadnych korzyści majątkowych/finansowych w związku z publikacją tych treści. Kategoria Lub Lubelskie powstała tylko i wyłącznie z pasji i chęci promowania naszego pięknego regionu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież